Tak ako pred časom spomenul riaditeľ továrne na výrobu Royal Enfieldov, chce táto indická továreň každý rok prezentovať jeden nový model v kategórii 250 až 700ccm. Ten čas už nastal a na konci januára 2016 bol predstavený úplne nový model Royal Enfield Himalayan 400cc.

Royal Enfield uprav

Toto je úplne nová motorka od základu. Žiadna odvodenina z predchádzajúcich modelov. Má nový rám, nový dizajn a nový motor. Nová Himlájska motorka bude poháňaná štvordobým jednovalcom o objeme 411ccm, motor je vzduchom chladený a má výkon 24,5konských síl. Eindfield upustil od pre nich zaužívanej konštrukcie motora OHV (ventily sú cez zdvíhadlá ovládané tyčkami od dolu uloženej vačkovej hriadele) a nový motor má už moderný OHC rozvod (vačka je v hlave valcov a priamo ovláda ventily). Takto bude motor dosahovať otáčky 7000 ot/min, pričom maximálny výkon je pri 6500 ot/min a maximálny točivý moment 32Nm dosahuje tento motor pri 4500ot/min. Servisný interval motora je 10tis. kilometrov.

Royal Enfield fabrika

Motor bude mať aj vyvažovací hriadeľ, ktorý je novinkou v motoroch Einfieldu, ten by sa mal postarať o hladší a kultivovanejší chod pohonného ústrojenstva. Motocykel má nový trubkový rám navrhnutý pre Royal Eindfield firmou Harris Performance.

Royal Enfield2

Motocykel bude po vzore ich európskych „konkurentov“ v dvoch verziách. Jedna viac offroad verzia so zdvihnutými blatníkmi a enduro pneumatikami a jedna vo verzii street, s cestnými gumami a nízkymi blatníkmi. Pohotovostná hmotnosť motocykla je 182 kg a do nádrže vojde 15 litrov paliva. Predné koleso je veľké 21″ a zadné 17″ palcov.

Výrobca nenechal nič na náhodu a skutočne sa zameral na atribúty vlastné cestovnej motorke určenej na prekonávanie terénnych nerovností. Motorka má dlhé zdvihy pruženia, má vysokú svetlú výšku (220mm), viacero montážnych bodov určených k uchyteniu rôznych kufrov a vakov. Tiež má viacero možností upgradu priamo za pomoci továrenského príslušenstva. Nezvykle vysoko je namontovaný výkonný predný svetlomet a nad ním je umiestnená z plexiskla vyrobená polokapotáž chrániaca jazdca.

Royal Enfield pristroje

Nový motocykel z dielne Royal Eindfieldu bude zatiaľ v predaji len v Indii, kde je však dostatočne veľký trh na splnenie predajných plánov firmy. Otázkou je, či v prípade záujmu o rozvinutie predaja aj do Európy, bude nový vzduchom chladený motor schopný plniť prísne európske limity na výfukové splodiny.

Royal Enfield1

Prípadných záujemcov bude určite zaujímať cena tohto stroja, ktorá však ešte nie je určená.