V stredu tu motocyklový jazdec a účastník šampionátu Alpe Adria v triede Superstock 1000 Tomáš Zajíc a Martin Smrž, ktorý je spoluzakladateľom akadémie, privítali prvých záujemcov.

„Nábor zatiaľ oslovil štyroch chlapcov vo veku 6 až 9 rokov, ktorí prišli so svojimi rodičmi. Malí jazdci z Českých Budějovíc im predviedli, čo sa už naučili. K praktickému výcviku využívame malý pretekársky okruh na výcvikových plochách polygónu, najmenším sa budeme venovať na detskom dopravnom ihrisku. Dobrou správou je, že pre začiatok chlapcom, prípadne dievčatám stačí výstroj z bazáru. Nemusia mať kombinézu, dostačujúca je bunda s chráničmi na bicykel.“ spresnila eventová manažérka spoločnosti autodróm most Veronika Raková.

Prvý tréning Smrž Academy na mosteckom autodrome pod vedením Tomáša Zajíce sa uskutoční v utorok 30. mája od 16:00 hod. Nasledujúce trojhodinové tréningy až do konca tohto roka budú vždy v utorok v rovnakom čase. Výcvik je určený začiatočníkom, ktorí musia byť vybavení helmou, náležitým oblečením a členkovou obuvou. „Na prvý tréning môže doraziť každý, bez ohľadu na to, či sa zúčastnil náboru. Dobrou správou je, že tri minibiky budú pripravené na zapožičanie bezplatne,“ doplnila Raková.

Bezplatné sú tiež prvé tri tréningy, cena za zvyšok tréningového cyklu pre jedno dieťa je 3 000 korún. Základný výcvikový cyklus je plánovaný na dva roky. „Prijatie nového záujemcu v priebehu dvojročného cyklu je v zásade možné, záleží na jeho individuálnych predpokladoch a vždy tiež na rozhodnutí lektora,“ dodala Raková.

Rodičia záujemcov o účasť v Smrž Academy sa môžu obrátiť na Veroniku Rakovú, tel .: +420 702 143 084; e-mail: rakova@autodrom-most.cz. Viac informácií o projekte získajú tu.

Jednu z nezanedbateľných výhod organizovaného výcviku pod odborným dozorom rodičom prihlásených nováčikov objasnil Martin Smrž. „Až to vášho chlapca alebo dievča bude v pätnástich ťahať na nebezpečnú cestu a budú lietať na motorke ako blázon, nemusíte sa o ne báť. Budú totiž už vedieť, ako to chodí, čo sa môže stať. Hlavne sa ale v akadémii naučí zodpovednosti sám za seba, o tom motocyklový šport je. Nie každý je talent, nie každý má dar od boha, ale každý je schopný pod správnym vedením dosiahnuť slušných výsledkov,“ uviedol.

Cieľom pretekárskych detských akadémií je prejsť od viacmenej individuálnej prípravy jazdcov k cielenému, organizovanému výberu z radov záujemcov z mládežníckych kategórií. Pod dohľadom skúsených odborníkov z radov bývalých alebo aktívnych pretekárov sa žiaci podrobujú systematickej, dlhodobej výchove. Mentori potom vyberú nových cestných motocyklových pretekárov. „Odbúraním zásadných rozdielov vo využívaní techniky a sústredením sa na posudzovanie skutočných vlôh rodiaceho sa pretekára je možné vybrať už v samotnom začiatku ozajstné talenty, a odpútať sa tak od merítok, ktoré by falošne vypovedali o schopnostiach toho či onoho dieťaťa,“ vysvetlil Smrž.