Výmena pneumatík sa v pretekárskom svete stala rituálom a šampionát svetových Superbikov nie sú výnimkou. Behom pretekárskeho víkendu má každý jazdec k dispozícii 24 pneumatík s bohatou ponukou zmesí a môže voliť medzi slickom, pneumatikou do vlhka (intermediate) a mokrou pneumatikou.

Od roku 2013 bolo do pretekov „flag-to-flag“ (preteky, v ktorých sa mení počasie) zavedené pravidlo, že sa jazdci môžu podľa vlastného uváženia vrátiť do boxov a vymeniť si pneumatiky (v MotoGP menia celé motorky). V pravidlách bol tiež stanovený minimálny čas zastávky v boxové uličke, ktorý je vyrátaný pre každé preteky.

ducati-wsbk-box-zastavka-kolo-2016

Je jasné, že aj keď je v tomto prípade dôležitá hlavne bezpečnosť jazdcov, záleží na každej sekunde a čas premárnený na pit-lane spraví veľký rozdiel na trati. Pre tento účel si každý tím vyvinul svoj spôsob, ako byť pri tejto zastávke čo najefektívnejší. Pozrime sa na to, ako to funguje v továrenskom tíme Aruba.it Racing – Ducati Superbike.

„Každá vidlica má v sebe vstavaný mechanizmus uľahčujúci vkladanie a vyberanie kolesa. Stojan má tiež zvláštny tvar, ktorý má za cieľ uľahčiť otvorenie brzdových doštičiek,“ vysvetľuje Alessandro Abbrandini, člen tímu Davide Giugliana. „Ďalej má tiež každá doštička svoje vlastné vstavané vodítka, ktoré urýchľujú vložení kotúča.“

ducati-wsbk-box-zastavka-davide-giugliano-kolo-2016

Inými slovami, procedúra počas zastávky na výmenu pneumatík prebieha nasledovne: vyskrutkuje sa bezpečnostná skrutka, vytiahne sa hriadeľ z kolesa a vymení sa prvé koleso s pneumatikou. Vloží sa tam druhé koleso, znovu hriadeľ a skrutka, ktorý sa upevní. A je hotovo.

Táto celá procedúra zaberie menej času, než si ľudia myslia. „Vzhľadom k tomu, že máme minimálny čas na zastávku, ktorý málokedy klesne pod hodnotu 50 sekúnd, nie je potrebné sa nikam náhliť, ale boli by sme schopní vymeniť obe pneumatiky približne za 15 sekúnd,“ hovorí Roberto De Ruvo, technik pre pneumatiky Chaza Davviese. Čo dokazuje to, že tímy dokážu pracovať naozaj rýchlo, tak, ako pretekári na trati.