Vybrať správne meno dá vždy prácu, či už ide o deti, mazlíčkov, ale rovnaký problém majú aj výrobcovia. Predsa nesmie byť tuctové, malo by byť originálne, mohla by sa z neho stať legenda, ale aby nebudilo posmešky. Názov tvorí značku a ide sa s ním na trh a do marketingových kampaní. Kvôli tomu je jednoduché pochopiť, že pre mnoho firiem je jednoduchšie označiť motorku písmenom a číslom podľa objemu. Napr. YZF – nie je to urážlivé, trapné a dá sa prečítať vo všetkých jazykoch po celom svete. Takže prečo sa ho nedržať a nepridávať len písmenká a číslice pre jednotlivé modely. Napriek tomu sa nájde množstvo názvov modelov motoriek, ktoré sú krásne, každý ich pozná a pri vyslovení budia rešpekt. Pozrime sa na ne.

10. Black Shadow (Čierny tieň)

Motorky v ére pred vojnou boli viac výstižné, než kadejaké dnešné a Vincent bol pravdepodobne najlepší vo výbere mena. Jeho rozsah mien zahŕňa Meteor, Rapide, Comet alebo Black Lightning. Každé toto meno je zaujímavé a zaslúžilo by si umiestnenie v tomto rebríčku, ale „Čierny tieň“ víťazí, pretože to bola nielen motorka s pekným menom, ale bola skvelá sama o sebe.

10_black_shadow

9. Katana

Nedávno si Suzuki znovu zaregistrovala názvy Katana a Gamma, aby znovu oživila tieto legendárne stroje. Katana je skvelé meno. Evokuje samurajský meč, ktorý je symbolom precíznosti, čistoty a perfektného seku. Motorka išla v jeho stopách, mala ostré hrany a dobré vlastnosti. Škoda, že tento názov bol potom použitý na menej hodnotné stroje.

9_katana

8. Blackbird

Blackbird („čierny vták“) by sa zdalo ako nevhodné meno pre motorku. Ale pretože bol použitý na legendárnych vojenských lietadlách Lockheed SR-71, ukázalo sa, že prečo by nemohol byť použitý aj na motorke. Vo svojej dobe to bola najrýchlejšia produkčná motorka na svete. Na svojho „predka“ odkazovali aj modely z roku 1996, ktoré mali rovnakú farbu – tmavo šedú.

8_blackbird

7. Hayabusa (Sokol)

A znovu tu máme Suzuki. Konkurenčný boj o to mať najrýchlejší stroj dáva motorkám vyhecované mená. Hayabusa je japonské slovo pre sokola. Takže aj motorka musela predviesť, že patrí medzi najlepších. Dosahovala maximálnu rýchlosť cez 290 Km/h a samozrejme, že tak ako sokol si dáva pomalších a menších vtákov na desiatu, Hayabusa mala ukázať, že strčí do vrecka konkurenčné motorky… ako napr. Blackbird.

7_hayabusa

6. Ninja

Ďalší názov odkazujúci na históriu Japonska. Súboje medzi ninjami, samurajmi a zvyškom sveta pozná asi každý, takže o popularitu mena nie je núdza. Čo sa týka motorky, Kawasaki ju uviedla v 80. rokoch a behom rokov si vybudovala meno. Teraz už si nikto nedokáže predstaviť, že by Kawasaki nemala v čele športových motocyklov Ninju.

6_ninja

5. Monster

Ducati v pomenovaní motoriek nie je až tak originálna, väčšinou je to jeden „hlavný“ model, ktorý je následne doplnený tromi číslicami, označujúcimi objem motora. Ale aj tak sa u Ducati nájdu modely s podarenými menami, ako sú Desmosedici a Panigale. Monster je ale najpodarenejší. Je jednoduché, ale výstižné.

5_Ducati Monster 1100 EVO 12

4. Daytona

Do tohto rebríčka samozrejme musí patriť motorka, ktorá nesie názov spojený s pretekárskou traťou alebo udalosťami. Daytona znie obzvlášť dobre, ale aj Bonneville a Thuxton sú skvelými príkladmi. Celkove si Triumph aj Moto Guzzi vedeli nazvať motorky dosť dobre.

4_daytona

3. Tiger

A pokračujeme u Triumpha. Tiger je ďalším podareným menom. Pre cestovné enduro je to veľmi vhodné meno – pôsobí ako svalnatá mačkovitá šelma, ktorá vystrčí drápy, napriek tomu je stále elegantná a dokonca aj dobre funguje.

3_tiger

2. Hurricane

Názov, ktorý používa viac než jeden výrobca. V Európe je viac známy od značky Triumph, keď bol použitý pre model X75 Hurricane, ale omnoho viac sa preslávil na americkom trhu u modelov Honda CBR600 (na obrázku) a CBR1000. Na toto miesto by sa hodil aj model Cyclone od Buella.

2_honda_hurricane

1. Fireblade (Ohnivé ostrie)

Možno ste si všimli, že každé meno, ktoré bolo uvedené v zozname bolo odvodené od niektorej existujúcej veci – to je samozrejme najjednoduchšie, stačí nájsť spojitosť a už si každý pod tým niečo vybaví, akonáhle ten názov počuje. Ale veľa motoriek získalo úplne novo vytvorené názvy a najvydarenejší je Fireblade. Názov je dobrý sám o sebe (v preklade „ohnivé ostrie“) a motorka, ktorá ho nesie, patrí za posledných 22 rokov medzi najlepšie. Prakticky nie je možné si túto motorku predstaviť len pod menom CBR1000RR.

1_fireblade