Začiatkom sezóny si sa zranil na pretekoch na Pannoniaringu. Ako si sa liečil a ako to zranenie ovplyvnilo tvoju sezónu?

: “Zranenie prišlo v nevhodný čas, ale musel som sa s tým nejak vysporiadať. Najviac ma mrzel fakt, že tento rok so mnou v rámci Alpe Adrie len málokto dokázal držať krok, ale smola, nepodarilo sa mi získať titul kedže som nastúpil len na štvore preteky z desiatich, troje z toho som vyhral a v jedných som mal drobnú penalizáciu. Čo sa týka tej ruky snažil som sa postupne zaťažovať aj to zlomené rameno aj dlaň, pretože tých zlomenín bolo viac ale na poslednom podujatí sezóny na Slovakia Ringu ma to už nijako neobmedzovalo a podarilo sa mi zakončiť sezónu dvojitým víťazstvom v sobotu aj nedeľu.

Aký bol návrat po zranení? Jazdil si už pred poslednými pretekmi na Slovakia Ringu?

: “Návrat bol celkom zložitý, lebo som sa chcel vrátiť už na Alpe v Moste, ale ešte to nebolo dostatočne ok, tak som sa radšej dal dokopy a pripravil sa na 24h Bol d`Or, ktorá sa išla týždeň pred poslednou Alpe na Slovakia Ringu. A úplne jednoduché to nebolo, pretože som mal zlomené ako rameno tak aj kosti v dlani, pri každom brzdení a pri každej zmene smeru na ľavú stranu to bolo cítiť, ale dalo sa to vydržať.

_113

Jazdí sa ti lepšie na suchu, či ti ani voda nevadí?

: “Dá sa povedať, že patrím k najrýchlejším jazdcom ako na suchu tak aj na vode, samozrejme na vode je to určite náročnejšie, ale asi ako všetko aj toto je o skúsenostiach.

Ako by si zhodnotil tohtoročnú sezónu?

: “Keby som mal zhodnotiť tohtoročnú sezónu, tak spokojný určite nemôžem byť, chcel som získať titul šampióna Alpe Adrie v triede stock 1000, ale na druhú stranu absolvoval som obidve 24hodinovky ako v Le Mans tak aj v Bol d`Or, v oboch sa nám podarilo dôjsť do cieľa a raz sme skončili aj v top 10 v našej kategórii, čo považujem určite za úspech, sú to Majstrovstvá Sveta a najťažšie preteky na svete v cestných motocykloch. Čo sa týka budúcej sezóny, práve včera som dostal ďalšiu ponuku od jedného zahraničného tímu, uvidíme kam sa dostaneme po prvých jednaniach, ale predbežne by som chcel zostať v seriáli Alpe Adria ako aj v MS Endurance, ale na akej motorke a za aký tím to teraz ešte nedokážem potvrdiť.

Na prvú 24 hodinovku novej sezóny si sa pripravoval nejako špeciálne, resp. je treba sa na také náročné preteky nejak špeciálne pripravovať?

: “Čo sa týka 24h pretekov je vcelku veľmi náročné sa na ne pripraviť, pretože takýto typ pretekov sa veľmi natrénovať nedá, je to ozaj veľmi náročné a tá nízka teplota v noci, keď ťa nebaví život a rozmýšľaš, prečo tam vlastne si, tak je to všetko znásobené. A kto také preteky nezažil aspoň ako divák alebo mechanik a nie ešte ako jazdec, netuší absolútne o čom to je.

14495330_1053429388104036_2885330317526313752_n

Čo ťa baví viac, šprinty ako napr. preteky AA, alebo vytrvalostné preteky?

: “Určite ma bavia viac krátke preteky aj z toho dôvodu, že tam je to vyložene o mne a o mojej rýchlosti a šikovnosti. Vyznie oveľa lepšie moja práca ako keď sa traja striedame, na endurance je to oveľa viac o tímovej stratégii a takisto ako ja mojou chybou môžem pokaziť výsledok ostatným, tak aj ostatní mne, čiže to je vec, ktorá je tam trochu nespravodlivá, ale je to presne ten typ pretekov, kde to tak je.”

Novú sezónu šampionátu FIM EWC by si chcel ísť kompletnú, alebo len niektoré preteky?

: “Momentálne riešim jeden variant, kde by som mohol ísť celú sezónu endurance, aj keď po každej dokončenej 24 hodinovke už hovorím, že ďalšiu nepôjdem, tak to o pár dní tá bolesť a únava a to zúfalstvo prejde a zase kývnem na ponuku ísť to znova.

14330101_895202547279469_6678390378574695391_n

A vyššie do sveta ísť nechceš? Myslím tým krátke preteky.

: “Chcieť nestačí. Na to treba mať silných partnerov a to je na Slovensku problém.

Máš teraz nejakú ponuku dostať sa do sveta?

: “Mám. Ale je to o peniazoch, preto sa tým ani nejak príliš nezaoberám, pretože to je na Slovensku skoro až nemožné.”

Čo máš v pláne na zimu? Nejaké preteky na netradičnom mieste, alebo len čisto prípravu?

: “Tak samozrejme prípravu. Ja osobne zimu nemusím vôbec, ale vlani som si kúpil snowscoot, tak sa pôjdem sa určite niekam pošmýkať a uvidíme nejaký motocross. A keď všetko pôjde tak ako má, tak v marci 12h preteky MS Endurance v Portimau.

Chcel by si na záver niečo odkázať?

: “Na záver by som chcel poďakovať celému tímu za perfektnú spoluprácu počas celého roka, Moto LG Lubovi Gréčovi z Ducati Slovakia, Johnnymu Kortisovi za Playboy Slovakia, Mirovi Kolenčíkovi z Fuchs, Edovi z Corvus Cycles, PSI, Paolo Airoh, BBmoto, AMH, a verím, že na budúcu sezónu sa vrátime ešte silnejší a rýchlejší.”

V to veríme aj my a želáme veľa šťastia. Ďakujeme za rozhovor.