Preview

Po pauze trvajúcej mesiac a pol bude konečne pokračovať sezóna prestížneho šampionátu britských Superbikov. Pretekári túto pauzu využili na testovanie, ale teraz ich čaká ďalší z ostrých pretekárskych víkendov, kde sa budú rozdávať body. Štvrtý pretekársky podnik zamieri na okruh Knockhill, kde sa pôjde od 16. do 18. 6. 2017.

Pretekársky okruh Knockhill leží na severe Veľkej Británie v Škótsku a trať má bohatú históriu. Otvorená bola už v roku 1973 a vznikla spojením servisných ciest k neďalekej železnici. Trať patrí k tým kratším v šampionáte, pretože meria iba 2,046 km. Jazdcom ponúkne tri ľavotočivé a šesť pravotočivých zákrut. Traťový rekord tu v roku 2015 zajazdil Shane Byrne s Kawasaki v hodnote 48,252.

V úlohe vedúceho jazdca najsilnejšej triedy Superbike ide do Knockhillu Leon Haslam z tímu JG Speedfit Kawasaki, ktorý na má na svojom konte už 111 bodov aj vďaka trom víťazstvám. Posledný pretek, ktorý bol na Oulton Parku pre lídra šampionátu nedopadol dobre, keď zozadu narazil do Jamesa Ellisona. Teraz má za sebou testy na Snettertone, ale tie nevyšli podľa predstáv. Trať v Knockhille má rád a dobre na ňu spomína, pretože tu získal svoje prvé víťazstvo ešte v triede 125 ccm. Vlani tu vyhral prvý pretek.

Hlavným súperom pre Leona Haslama bude jeho tímový kolega Luke Mossey, ktorý na neho stráca len tri body. Luke úplne ovládol preteky na Brands Hatch Indy, kde oslávil svoje prvé víťazstvo v BSB a to následne okorenil druhou výhrou. Na Oulton Parku oslávil jedno umiestnenie na stupňoch víťazov, takže sa s ním musí počítať, najmä aj vďaka tomu, že ide o kratšiu trať a ako už ukázal na Brands Hatch Indy, to mu vyhovuje.

Leon Haslam, Shane Byrne a Luke Mossey

Priebežnú tretiu pozíciu zatiaľ drží Christian Iddon z tímu Tyco BMW, ktorý na prvého stráca 25 bodov. Christian má na svojom konte tiež niekoľko umiestnení na stupňoch víťazov, ale na prvú výhru tohtoročnej sezóny ešte čaká. Za Christianom je ďalšia celkom veľká medzera 19 bodov, kde je na štvrtom mieste Josh Brookes, ktorý sa sem tento rok vrátil po krátkom angažmán vo WSBK. Josh zajazdil najlepšie preteky tohtoročnej sezóny hneď v druhom preteku na Donington Parku, kde skončil druhý, ale jeho výsledky nie sú aké očakáva, aj keď pravidelne dochádza v Top10. Josh chce samozrejme viac a sústredí sa na ďalšie zlepšovanie seba aj motorky. Teraz mieri na trať, ktorú má rád, ale zatiaľ tu nikdy nemal požadované výsledky, takže je tu veľká motivácia to prelomiť.

Päticu najlepších ako zároveň najlepší jazdec Ducati uzatvára Glenn Irwin. Glenn na Josha Brookesa stráca len štyri body a za ním je to tiež veľmi natesno, takže sa musí snažiť, aby svoju pozíciu udržal. Počas pauzy medzi pretekmi BSB si strihol road racingové preteky North West 200, kde zajazdil svoj životný pretek v sobotu v triede Superbike. Tam totiž vyhral po napínavom boji až do konca. Potom zamieril na nedávne testy na Knockhill a vo Snettertone, kde skúšal s tímom novú kyvku a bol s ňou naozaj spokojný. Je tak skvele pripravený, aby mohol bojovať o umiestnenie na stupňoch víťazov.

Jason O’Halloran a Josh Brookes

Aj keď to možno vo výsledkoch nevyzerá, silným súperom bude Shane Byrne, tímový kolega Glenna Irwina v Be Wiser Ducati. “Shakey” v šampionáte veľa stratil kvôli vynechaniu oboch pretekov na Donington Parku, ale na Brands Hatch Indy mal dobré tempo a potom vyhral druhý pretek na Oulton Parku. Celkovo je na 7. mieste z Jasonom O’Halloranom. Veterán týchto pretekov bol navyše spokojný aj s nedávnymi testami. Vlani v Knockhill vyhral druhý mokrý pretek s náskokom takmer dvoch sekúnd. Len bod za ním je Peter Hickman, ktorý sem mieri po veľkom úspechu na Tourist Trophy na ostrove Man, kde získal veľa pódií. James Ellison je celkovo deviaty a Top10 uzatvára Tommy Bridewell, ktorý má rovnako veľa bodov ako James.

Do sedla svojej Superbikové Suzuki sa vracia Sylvain Guintoli, ktorý si užil tri preteky v MotoGP, kde išiel ako náhradník za Alexa Rinsa v továrenskom tíme Suzuki Ecstar na GSX-RR.

Jakub Smrž

Ďalší pretek čaká tiež Jakuba Smrža, ktorý zatiaľ vo všetkých pretekoch bodoval a na svojom konte má už 13 bodov. Na čelo má síce veľkú stratu, ale na jazdca pred sebou to je rozdiel len v pár bodoch, takže sa môže s prehľadom posunúť o niekoľko pozícií vpred, navyše môže tiež využiť zlepšenie z nedávneho testu. V triede Superstock 1000 tento rok pretekajú Kuby brat Matěj, ktorý tiež pozbieral dosť bodov, celkom 17 a na jazdca pred sebou tiež moc nestráca. V tejto triede bohužiaľ neuvidíme celkovo štvrtého Iana Hutchinsona, ktorý sa zranil pri pretekoch Tourist Trophy na ostrove Man.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=NWMdPVDizZI

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram