Estrella Galicia 0,0 Marc VDS

250. preteky kráľovskej triedy MotoGP po zavedení modernej éry štvortaktov, ktoré sa dnes odohrali v holandskom Assene, budú nezabudnuteľné nielen kvôli tomuto jubileu, ale hlavne kvôli ich priebehu. Víťazom takpovediac “šialených” pretekov sa totiž stal Jack Miller z tímu Estrella Galicia 0,0 Marc VDS. Stal sa tak prvým netovárenským jazdcom, ktorý vyhral preteky MotoGP po desiatich rokoch, navyše si zaistil prvé víťazstvo v kráľovskej triede pre seba a pre tím a tiež je to prvé víťazstvo pre Austráliu od čias Caseyho Stonera.

Jack Miller sa dokázal perfektne popasovať s náročnými podmienkami, ktoré priniesol dážď. V prvej časti mokrých pretekov Jack štartoval z 19. miesta, ale postupne sa dokázal prepracovávať dopredu a pri prerušení bol už na 8. mieste. Po reštarte pokračoval v dobrom tempe a ďalej postupoval dopredu a v druhom kole už išiel na treťom mieste. Po páde Valentina Rossiho a peknom predbiehacom manévre na Marca Márqueza v štvrtom okruhu sa mladý Austrálčan ujal vedenia, ktoré si udržal až do konca pretekov. Cieľom prešiel s náskokom takmer dvoch sekúnd.

Jeho tímový kolega Tito Rabat dnes tiež predviedol dobrý výkon a odhodlanie preteky dokončiť. Títo však po reštarte spadol v 5. okruhu, ale do pretekov sa vrátil a cieľom nakoniec prešiel na 11. mieste, takže získal dôležitých 5 bodov do šampionátu.

Jack Miller – 1. miesto

Toto teda často nehovorím, ale neviem, čo povedať. Práve teraz cítim neuveriteľné emócie a je ťažké opísať pocit víťazstva prvýkrát v MotoGP. V prvej časti pretekov som sa cítil iste a rýchlo, ale bolo správne, že prišla červená vlajka, pretože podmienky začali byť naozaj nebezpečné. Trať bola naozaj klzká aj v druhej časti, ale okamžite som sa cítil pohodlne. Videl som, že niekoľko jazdcov urobilo chyby, ale ja som sa len ďalej sústredil a koncentroval na to, aby som bol rýchly bez zbytočného riskovania. Akonáhle som predbehol Marca, snažil som sa z hlavy vytesniť fakt, že prvýkrát mierim k víťazstvu, a chcel som si zachovať jasnú myseľ.
Vyjsť z poslednej zákruty a vidieť šachovnicovou vlajku bol neuveriteľný pocit. Moja rodina a ja sme toho veľa obetovali, aby sa dnešok uskutočnil, a cítim sa úžasne. Nedokážem dostatočne poďakovať tímu Estrella Galicia 0,0 Marc VDS. Dali mi neuveriteľnú podporu a nikdy mi neprestali veriť. Musím tiež poďakovať Honde a ich manažmentu, že mi dali túto príležitosť a umožnili mi predviesť, čo na tejto úrovni dokážem. Mohlo to možno trvať nejakú dobu, ale hodlám si to dnes užiť, to je jasné
!“

tito-rabat-motogp-assen-2016-02

Tito Rabat – 11. miesto

Bolio to veľmi náročné preteky a náročné podmienky, ale som šťastný za to, že som si pripísal viacero bodov. V druhej časti som sa dostal do Top10 a cítil som, že mám dobré tempo. Bežne si v daždi nie som tak istý, ale cítil som sa pohodlne. Snažil som sa predbehnúť Bautista, pretože som bol trochu v posledných dvoch sektoroch rýchlejší ako on, ale v 11. zákrute som mal trochu väčší uhol náklonu a bola to veľká chyba, pretože som spadol. Mal som šťastie, že som sa mohol do pretekov vrátiť a dokončiť preteky. Som rád, že som tu získal veľa skúseností s motorkou, pneumatikami a elektronikou. Chcem moc pogratulovať Jackovi a celému tímu k dnešnému víťazstvu. Zajazdil neuveriteľné preteky a toto víťazstvo si zaslúžil.

Michael Bartholemy – šéf tímu

Neviem, kde začať po dni, akým dnešok bol. Je ťažké opísať toľko emócií, ktoré celým tímom prechádzajú. Veľa ľudí pracovala celý život, aby zažili deň ako dnešok a vyhrali v MotoGP, takže nám to dnes prinieslo veľa eufórie a emócií, čo je niečo veľmi špeciálne. O tomto momente som sníval od doby, čo som prišiel do MotoGP v roku 2004. Niekedy si myslíte, že sa to už nestane, ale pokračovali sme v tejto viere a tlačili na naše maximum, aby sa to stalo. Stále tomu nemôžem uveriť, že to tak je!

Gratulujem Jackovi, pretože bol dnes neuveriteľný. Takéto podmienky dávajú satelitným tímom šancu a musíte takéto príležitosti využiť a to presne Jack dnes urobil. Bolo tak jednoduché urobiť chybu, ale bol perfektný. Týchto pár posledných kôl bolo plných napätia a bolo ťažké sledovať časy. Byť prvým satelitným tímom, ktorý vyhral preteky MotoGP od roku 2006, ma robí nesmierne hrdého za celý tím. Veľa nás kritizovali, že sme vzali Jacka, ale ja som nikdy nepochyboval o jeho talente. Dnes sme celému svetu ukázali, že spoločne dokážeme veľké veci. Musím veľmi poďakovať Marcovi van der Stratenovi za jeho energiu a oddanosť tomuto projektu a tiež Estrella Galícii 0,0 a Elfu a Honde za ich podporu. Dúfajme, že toto je jedna z mnohých ďalších výhier.“