Preview

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov mieria k svojej polovici sezóny, keď nás o blížiacom víkende od 23. do 25. júna 2017 čaká už ôsma Grand Prix z celkových osemnástich. Teraz sa zo Španielska presúvajú do Holandska na legendárny okruh Assen, kde sa pôjde tradičný „Dutch TT“, alebo ak Motul TT Assen.

Assen má v kalendári MotoGP naozaj tradičné miesto, keď sa tu od založenia tohto šampionátu v roku 1949 išlo zakaždým. V mieste pôvodnej prírodnej trati bol potom v roku 1955 postavený uzavretý pretekársky okruh práve na účely Dutch TT. Ďalšie zmeny prišli v roku 1999, kedy bol okruh zrenovovaný a zásadná zmena prišla v zime medzi rokmi 2005 a 2006. To bola jeho dĺžka zo 6 kilometrov skrátená na 4,555 km.

Pretekárska trať je celkom úzka, keď má 14 metrov. Trať je pre jazdcov náročná kvôli častým zmenám smeru, pretože je veľmi kľukatá a má 18 zákrut. Z nich je 6 ľavých a 12 pravých. Najdlhšia rovinka má len 487 m. Ide tak o technický okruh, kde sú pomalé aj rýchlejšie plynulé časti. Trať je vďaka tomu náročná na pneumatiky, navyše tu je často nestále počasie a býva pomerne chladno. Najlepšie miesta pre predbiehanie sú napríklad medzi prvou a piatou zákrutou, hneď po cieľovej rovinke, ďalej sa dosť predbieha medzi šiestou a siedmou zákrutou a časté súboje môžeme vidieť aj v závere trati, medzi 13. – 15. zákrutou a potom samozrejme v poslednom esíčku, kde pred dvoma rokmi došlo k súboju medzi Marcom Marquezom a Valentinom Rossim.

Francúzsky výrobca Michelin si do „katedrály rýchlosti“ na 87. ročník Dutch TT (prvá sa išla už v roku 1925) pripravil symetrické predné pneumatiky v zmesiach mäkká (biele označenie), stredná (bez označenia) a tvrdá (žlté označenie), pretože trať nemá tak ťažké brzdné zóny a nie je na prednú pneumatiku tak náročná, tak nemusí byť asymetrická. Zadné slicky budú asymetrické kvôli nerovnomernému počtu zákrut a zaťaženiu pneumatiky s tvrdšou zmesou na pravej strane. Zmesi budú opäť mäkká (biele označenie), stredná (bez označenia) a tvrdá (žlté označenie). Vlani v Assene veľa pršalo, takže sa musí Michelin pripraviť aj na túto možnosť a ponúkne mäkkú a strednú zmes mokrých pneumatík.

Traťový rekord tu drží Marc Marquez, ktorý tu zajazdil čas 1: 33,617 v roku 2015. Kvalifikačné rekord tú v rovnakom roku zajazdil Valentino Rossi a má hodnotu 1:32,627. Maximálnu rýchlosť tu tiež v roku 2015 zajazdil Andrea Iannone s Ducati a má hodnotu 319,8 km/h.

V predchádzajúcich rokoch boli vrcholom holandskej Grand Prix sobotňajšie preteky, ale pred dvoma rokmi došlo k rozhodnutiu tento zvyk zrušiť a vlani sa tu išlo prvýkrát v klasickom formáte s pretekmi v nedeľu.

MotoGP

Maverick Viñales z tímu Movistar Yamaha mieri do Assenu aj napriek nevydarenému poslednému preteku stále ako vedúci muž kráľovskej triedy MotoGP. Na svojom konte má 111 bodov a náskok len sedem bodov na druhého Andreu Doviziosa. Maverickovi posledný víkend v domácom Katalánsku nevyšiel podľa predstáv a cieľom prešiel až na 10. mieste. Takýto výsledok určite nečakal on ani Yamaha. Teraz ho čaká Assen, ktorý historicky Yamahe vždy vyhovoval a kde by mohol využiť aj svoj jazdný štýl. Vlani pretekom neprialo počasie, keď veľa pršalo a pretek bol prerušený a znova reštartovaný. Pretek dokončilo len 13 pretekárov a Maverick došiel deviaty. Jeho tímový kolega Valentino Rossi je v Assene najúspešnejší jazdec, keď tu sedemkrát vyhral v triede MotoGP a celkovo deväťkrát v tejto triede stál na stupňoch víťazov. Talianovi sa v posledných pretekoch veľmi nedarilo, čo sa odrazilo aj na jeho pozícii v šampionáte. Teraz je na 5. mieste s 83 bodmi. Na svojho tímového kolegu tak stráca 28 bodov, ale na dosah má aj tretieho Marca Marqueza, pretože na neho stráca len päť bodov. Vlani Vale v mokrom preteku v Assene bojoval o víťazstvo, ale nakoniec spadol a preteky nedokončil. Bude tiež zaujímavé, či jazdci Yamahy pocestujú s novými rámami, ktoré nedávno testovali po pretekoch v Katalánsku.

Andrea Dovizioso je teraz v perfektnej forme, keď po víťazstve v domácom Mugello pridal druhú výhru v rade aj v Katalánsku. Vďaka tomu výrazne poskočil v šampionáte a je s Ducati na druhom mieste s tým, že má na dosah aj prvého, na ktorého stráca sedem bodov. Dovi tak mieri do Assenu s dobrou náladou a šancou získať hetrik vo víťazstve. Vlani sa mu tu tiež darilo, keď patril k jazdcom idúcim o stupne víťazov, ale náročné podmienky urobili svoje a Talian nakoniec skončil na zemi, rovnako ako kopa ďalších jazdcov. Jeho tímový kolega Jorge Lorenzo v sedle svojej Desmosedici GP stále naberá skúsenosti a postupne sa dostáva vpred. Po pódiu v Jereze chvílu viedol pretek v Mugello a v Katalánsku sa dostal do prvého radu v kvalifikácii a v preteku bol tiež niekoľko kôl vo vedení. V minulosti v Assene už tiež v MotoGP vyhral a vlani v mokrom preteku došiel desiaty. Jorge v Assene tiež zažil jeden zo svojich najťažších pretekov, keď si tu v piatok v roku 2013 zlomil kľúčnu kosť, v sobotu podstúpil operáciu a v nedeľu vyrazil do preteku, v ktorom došiel piaty.

Vyhrá Andrea Dovizioso v Assene tretíkrát v rade? Hlasujte u nás v ankete na Twitteri.

Obaja jazdci továrenského tímu Repsol Honda sú v šampionáte za sebou, Marc Marquez je tretí s 88 bodmi a Dani Pedrosa štvrtý so stratou len štyroch bodov na svojho tímového kolegu. Marc má tento rok sezónu zatiaľ hore a dole, keď trikrát došiel na stupňoch víťazov, vrátane víťazstva v Amerike, ale aj dva preteky nedokončil a v talianskom Mugello nebol tak silný, ako ho poznáme. Minulý víkend v Katalánsku bol pre neho tiež dosť divoký, pretože päťkrát v tréningoch spadol, ale nakoniec v preteku dokázal dôjsť druhý. Vlani sa v Assene s náročnými podmienkami dobre vysporiadal a preteky dokončil na druhom mieste. Dani Pedrosa v Katalánsku aj oslávil stupne víťazov, čo pre neho bolo už štvrté pódium sezóny. Vďaka tomu sa v šampionáte stále drží v boji o prvé tri najlepšie pozície. V minulom preteku v Assene síce spadol hneď po štarte restartovaného preteku, ale nakoniec s motorkou došiel do cieľa na 12. mieste.

Tím Suzuki Ecstar by mal byť po dlhej dobe opäť v plnom zložení, keď sa do sedla GSX-RR vracia po zranení Alex Rins. Alex spolu s Andreou Iannone a Sylvainom Guintolim, ktorý ho v tíme nahrádzal, testoval po pretekoch v Barcelone, aby si opäť zvykol na stroj MotoGP. Testy boli pre tím úspešné a hlavne nazbierali od troch jazdcov veľa dát, ktoré im pomôžu v ďalšom vývoji motorky. Andrea Iannone vlani v „katedrále“ v Assene došiel s Ducati piaty, takže by na to rád nadviazal a dostal Suzuki dopredu.

Dobrý progres v tejto sezóne predvádza s Apriliou Aleix Espargaro. Aleix má na to, aby pravidelne dochádzal v Top5, ale bohužiaľ ho často v pretekoch sprevádzajú technické problémy. Minule mu vypovedal službu motor, takže pre neho domáca Grand Prix skončila s veľkým sklamaním. Jeho tímový kolega Sam Lowes sa ako nováčik ďalej snaží čo najviac učiť a zlepšovať svoj štýl aj vedomosti o kráľovskej triede, ale pred sezónou sa od neho čakalo asi trochu viac.

Veľmi vydarený test má za sebou rakúska továreň KTM, ktorá v Barcelone zostala nielen na jednodňový oficiálny test MotoGP, ale pridala k tomu ďalšie dva dni súkromného testu. Testu sa zúčastnil len Pol Espargaro a testovací jazdec Mika Kallio, ale aj tak sa cíti byť pripravení na nadchádzajúcu Grand Prix. Bradley Smith, ktorý si škaredo poranil malíček pri páde v tréningu, musel nedeľné preteky v Katalánsku a následné testy vynechať, ale teraz už by sa mal do sedla svojej RC16 vrátiť.

Na minuloročný pretek najviac spomína Jack Miller, ktorý tu prvýkrát vyhral v MotoGP a zapísal sa do dejín. Teraz by bol určite rád, aby tu boli podobné podmienky ako minule, ktoré dokázal najlepšie využiť. O pozíciu najlepšieho satelitného jazdca to bude mať ťažké, pretože Cal Crutchlow už tiež vie, aké je to získať v Assene pódium. Počítať musíme aj s oboma nováčikmi tímu Monster Yamaha Tech3, ktorí majú v každej Grand Prix silné výkony. Johann Zarco už skončil na stupňoch víťazov a Jonas Folger dokázal ako jediný bodovať vo všetkých pretekoch. Obaja nemajú čo stratiť, naopak môžu veľa získať. Na pekné 14. miesto z Katalánska bude chcieť nadviazať aj Karel Abraham z tímu Aspar, aby mohol opäť rozšíriť svoj bodový zisk. Okrem Johanna si tu veľa fanúšikov určite užije aj Loris Baz, pretože to sem Francúzi nemajú zase až tak ďaleko.

Moto2

Vedúcu pozíciu triedy Moto2 stále drží Talian Franco Morbidelli, ktorý má na svojom konte 123 bodov. Je zaujímavé, že tento rok Franco buď len vyhral alebo skončil mimo stupne víťazov, takže ani raz nedošiel druhý alebo tretí. Na svojom konte má štyri víťazstvá, ale posledné dva preteky nebol tak silný ako v úvode sezóny. Naopak stále viac sa mu približuje Švajčiar Thomas Lüthi, ktorý na neho stráca už iba sedem bodov. Tom patrí medzi hlavných protagonistov každého podniku, čo dokazuje aj to, že okrem Jerezu bol vždy na stupňoch víťazov, avšak na prvé tohtoročné víťazstvo stále čaká. Dobre rozbehnutú sezónu má tento rok Alex Marquez, ktorý je priebežne tretí a na svojho tímového kolegu Franca Morbidelliho stráca 20 bodov.

Jediný jazdec, ktorý dokázal zastaviť dvojicu tímu EG 0,0 Marc VDS, bol Talian Mattia Pasini, ktorý vyhral v domácom preteku v Mugello a vrátil sa späť na vrchol. Mattia mal dobrý výkon aj v Katalánsku a rád by v tom pokračoval aj v Assene. Ďalším silným súperom bude bezpochyby Takaaki Nakagami, ktorý minuloročný skrátený pretek triedy Moto2 v Assene vyhral. Počítať sa musí aj s Miguelom Oliveirom, ktorý sedlá KTM a ktorý sa vždy drží v Top10. O dobré miesta pôjdu aj Francesco Bagnaia, ktorý tu vlani vyhral preteky triedy Moto3, Dominique Aegerter či obaja jazdci tímu Forward Racing Lorenzo Baldassarri a Luca Marini.

Traťový rekord v Moto2 tu z roku 2015 drží Tito Rabat, ktorý zajazdil čas 1:37,449. Kvalifikačný rekord zajazdil v rovnakom roku Johann Zarco a má hodnotu 1:36,346. Najvyššia maximálna rýchlosť tu bola už v roku 2013 nameraná Marcelovi Schrötterovi, ktorý tu išiel 261,3 km/h.

Moto3

Po minulom víťazstve pri domácej Grand Prix si svoju vedúcu pozíciu v šampionáte upevnil Joan Mir, ktorý má na svojom konte už 133 bodov. Náskok na druhého v poradí, ktorým je Romano Fenati, je už 45 bodov, čo je v tak vyrovnanej triede pôsobivé. O ďalšie pozície to ale nie je vôbec tak jasné. Za Romanom je len o tri body ďalej Aron Canet a ďalších päť bodov stráca Fabio Di Giannantonio, ktorý vlani v Assene oslávil druhé miesto. Môžeme tak opäť očakávať intenzívnu bitku o každý meter trate, tak ako vo všetkých závodoch Moto3.

Po skvelom domácom víťazstve podáva dobré výkony Andrea Migne. Ten sa síce v Katalánsku musel predrať štartovým poľom, ale nakoniec sa dostal do vedúcej skupiny. Vlani v Assene doplnil stupne víťazov, takže môžeme čakať, že bude chcieť zajazdiť niečo podobné. Najlepším jazdcom z kvalifikácií je tu jeho krajan Enea Bastianini, ktorý tu štartoval dvakrát z prvého miesta. Enea mal pomalší štart sezóny, ale teraz už sa opäť dostáva do tempa. Enea je navyše držiteľom kvalifikačného rekordu z roku 2015, kedy zajazdil čas 1:41,283. Traťový rekord drží z rovnakého roka Jorge Navarro s časom 1:42,135. Maximálku tu tiež v roku 2015 zajazdil Hiroki Ono a bola v hodnote 222,2 km/h.

Tým, že nie sú v Assene tak dlhé rovinky, tak by sa mohlo dariť aj Jakubovi Kornfeilovi, ktorý by mohol v zákrutách dohnať to, čo stráca so svojim Peugeotom na rovinkách. Vlani tu Kuba došiel na 13. mieste. Domáci fanúšikovia tu majú len jediného svojho pretekára, ktorým je Bo Bendsneyder z tímu Red Bull KTM Ajo, takže môžeme očakávať, že sa bude snažiť predviesť čo najlepší výkon.

 

Red Bull MotoGP Rookies Cup

Po dlhšej pauze sa na trať spolu s šampionátom MotoGP vydajú mladíci z Red Bull MotoGP Rookies Cupu. Tí zahájili sezónu dvoma pretekmi v Jereze a teraz ich čakajú ďalšie dva preteky. Vo vedení je Španiel Aleix Viu, ktorý v Jereze vyhral druhé preteky a má na svojom konte 36 bodov. O druhé a tretie miesto sa delia s 33 bodmi japonský pretekár Ai Ogura a Filip Salač. Filip bude musieť bohužiaľ tieto preteky vynechať, pretože si minulý víkend pri pretekoch juniorských majstrovstiev sveta v Barcelone škaredo zranil nohu a musel na operáciu. Domáci fanúšikovia tu majú hneď troch svojich jazdcov, ktorým môžu fandiť. Sú to Victor Steeman, Walid Soppe a Loran Faber.

Aleix Viu, first lap, Red Bull Rookies Cup Race 2, Spanish MotoGP 7th May 2017

Podľa predpovede počasia to bude v Assene typické počasie. V piatok má byť oblačno, v sobotu môžu prísť prehánky, ale v nedeľu by malo byť polojasno. Teploty sa oproti preslnenému Taliansku a Španielsku budú pohybovať len okolo 22°C.

Pokračujte v čítaní v ďalších kapitolách:

nasledujúca kapitola »Priebežné poradie