Preview

Letná pauza v majstrovstvách sveta cestných motocyklov sa chýli ku koncu. Po takmer mesačnom voľne čaká jazdcov šampionátu MotoGP rozjazd druhej polovice tohtoročnej sezóny. Tá vypukne už tento víkend od 4. do 6. augusta 2017 na Masarykovom okruhu v Brne, kde pôjde o desiatu Veľkú cenu tohto roka. Od minulého roka tieto preteky organizuje Spolok pre Grand Prix a tento rok pôjde o Monster Energy Grand Prix Českej republiky.

Motocyklové preteky majú v Brne dlhú históriu a jediný Assen hostil viac pretekov Grand Prix ako Brno. Jazdí sa tu už od 30. rokov minulého storočia, kedy bol prírodný okruh postupne počas rokov modifikovaný. Prvá Veľká cena Československa sa na Masarykovom okruhu išla už v roku 1965. V roku 1987 bol otvorený nový automotodrom, takže tento rok oslavuje 30 rokov od vybudovania a cez víkend oslávime 30. Veľkú cenu, ktorá je usporiadaná na novom okruhu (nepretekalo sa tu len v roku 1992). Ako už z názvu vyplýva, okruh bol pomenovaný podľa prvého československého prezidenta.

Masarykov okruh je dlhý 5,403 km a jazdci prejdú celkom 14 zákrut. Z nich je šesť ľavotočivých a osem pravotočivých. Šírka trate je 15 metrov a najdlhšia rovinka – cieľová – má 636 m. Český okruh je medzi pretekármi obľúbený hlavne vďaka prevýšeniu, kedy si môžu užiť jazdu z kopca a do kopca. Najčastejšie miesta pre predbiehanie tú sú hneď v prvej zákrute na konci cieľovej rovinky, kde hrá rozdiel v brzdení jednotlivých jazdcov, ďalej potom v zákrutách tri a štyri (pri tribúne A), kde sa predbieha buď pri nájazde do tretej zákruty, či po výjazde z nej hneď v štvrtej zákrute. Ďalším veľmi obľúbeným miestom je Štadión (tribúna C) a na konci zadnej rovinky v tzv. „Schwantzově“ zákrute č. 10. Posledná príležitosť na predbiehanie je dvojica zákrut pred cieľom, kde sa rozhodol nejeden pretek.

Traťový rekord tu z roku 2014 drží Dani Pedrosa, ktorý zajazdil čas 1:56,027. Kvalifikačný rekord tu v minulom roku zajazdil Marc Marquez, ktorý zlepšil predchádzajúci čas Jorgeho Lorenza o 0,4 s a zajazdil kolo za 1:54,596. Najvyššia maximálna rýchlosť bola nameraná Andreovi Iannonemu, ktorý sa tu pred dvoma rokmi so svojou Ducati preháňal rýchlosťou 316,4 km/h.

Na druhú polovicu sezóny sa pripravuje aj francúzsky výrobca pneumatík Michelin, ktorý tento rok zažíva druhú sezónu v kráľovskej triede. Povrch brnenského okruhu má strednú úroveň náročnosti na opotrebenie pneumatík, tvrdé brzdné zóny a veľa miest so zmenou smeru. Vďaka rovnomernému rozloženiu zákrut sem privezie symetrické predné slicky v zmesi mäkká, stredná a tvrdá, ale zadné slicky budú asymetrické s tvrdšou zmesou na pravej strane, opäť v troch verziách mäkká, stredná a tvrdá. V minulom roku sme mohli zažiť nepriazeň počasia a jazdci potrebovali mokré pneumatiky. Tie sem Michelin privezie v zmesiach mäkká a stredná, zadná stredná bude asymetrická.

MotoGP

Do letnej pauzy najlepšie vstúpil Marc Marquez, ktorý sa po víťazstve na Sachsenringu dostal do vedenia v šampionáte. Do Brna prichádza so 129 bodmi a náskokom piatich bodov na Mavericka Vinalesa. Marc sa tak po nevýraznom úvode sezóny vrátil na vrchol a po prvýkrát v tohtoročnej sezóne sa dostal do vedenia šampionátu. Má vďaka tomu oveľa lepšie nakročené k obhajobe minuloročného titulu. V Brne sa mu tiež darilo, keď tu niekoľkokrát vystúpil na stupne víťazov a v MotoGP tu vyhral vo svojej nováčikovskej sezóne v roku 2013, je tiež držiteľom spomínaného kvalifikačného rekordu. Jeho tímový kolega Dani Pedrosa má tiež dobre rozbehnutú sezónu, keď je na piatom mieste so stratou 26 bodov na svojho tímového kolegu. V tohtoročnej sezóne, kedy sme na stupňoch víťazov videli už desať rôznych jazdcov a štyroch rôznych pretekárov na čele šampionátu, nie je táto strata tak veľká na to, aby sa Dani dostal ešte o nejaké miesta vpred. Môžeme tak čakať peknú bitku medzi vedúcou päticou. Danimu sa v Brne tiež vždy darilo a veľa fanúšikov si iste vybaví parádnu bitku až do posledných metrov trati s Jorgem Lorenzom v roku 2012. Obom jazdcom tímu Repsol Honda navyše pomôže nedávny dvojdňový test, ktorý v Brne v letnej pauze vykonali. Testu prialo počasie, takže mohli naplno využiť oba dni k najazdeniu veľa kôl. Honda je v Brne najúspešnejším výrobcom a má tak dobre nakročené k tomu tento rekord predĺžiť.

Najväčšími konkurentami Hondy je tradične tím Movistar Yamaha. Len päť bodov za Marcom je Maverick Viñales, ktorý má tento rok na svojom konte niekoľko víťazstiev a bol aj vo vedení šampionátu. Teraz má mladý Španiel veľkú motiváciu sa vrátiť späť do vedenia a pokúsiť sa nadviazať na dobrý štart prvej polovici sezóny. Valentino Rossi mieri na trať, ktorú má rád a kde v roku 1996 oslávil svoje vôbec prvé víťazstvo v Grand Prix. Za tie roky získal v Českej republike veľa skvelých výsledkov a tiež fanúšikov, takže sa môže tešiť na veľkú podporu, najmä na tribúne C. Talian je v Brne najúspešnejším jazdcom, keď má na svojom konte päť víťazstiev a tri pole position v kráľovskej triede. Teraz sem ide na celkovom štvrtom mieste, ale so stratou len desiatich bodov na prvého. Predtým sa na tejto trati darilo aj Jorgemu Lorenzovi, pretože Yamahe trať s plynulými zákrutami vyhovuje, takže môžeme očakávať, že „modré duo“ bude vo skvelej forme a bude atakovať tie najlepšie priečky.

Valentino Rossi

Andrea Dovizioso z tímu Ducati má tento rok na Desmosedici dobrú formu, keď vyhral dva preteky v rade a celkovo je na treťom mieste so stratou len šesť bodov. Dovi pozná Brno tiež veľmi dobre, navyše tu bude šanca skvele zájsť a natrénovať na nadchádzajúcu rakúsku Grand Prix, kde vlani stál na stupňoch víťazov. V Brne sa bude hodiť dobrý výkon Ducati, hlavne pri výjazdoch zo zákrut a pri prudkom stúpaní pred cieľom. Jeho tímový kolega Jorge Lorenzo zatiaľ prežil náročnú sezónu v sedle talianskej motorky. Víkend od víkendu sa zlepšuje, tento rok už oslávil stupne víťazov a štartoval z prvého radu, ale zatiaľ drží v šampionáte len 9. miesto s 65 bodmi. Teraz ale prichádza trať, ktorú má rád a kde sa mu darilo. V MotoGP tu oslávil dve víťazstvá a dva štarty z prvého miesta, takže by tu mohol predviesť podobný výkon ako v Jereze, kde dokázal, že keď príde trať, ktorá mu vyhovuje, môže dôjsť na pódium. Druhú polovicu sezóny by rád odštartoval čo najlepšie a Brno by mu k tomu mohlo pomôcť.

Obaja jazdci tímu Suzuki Ecstar mieria do Brna s tým, aby zabudli na nezdary z prvej polovice a znova a lepšie rozbehli druhú časť sezóny. Andrea Iannone má zatiaľ veľké problémy s GSX-RR a jeho výkony sú nevyrovnané a ďaleko za tým, čo predvádzal na Ducati. Jeho tímový kolega Alex Rins si toho v nováčikovskej sezóne tiež zatiaľ veľa neužil, keď ho sprevádzala kopa zranení. Teraz už by mal byť zase v poriadku a pripravený na nové výzvy.

Továrenský tím Aprilia ďalej pokračuje na vývoji svojej RS-GP a Aleix Espargaro, ktorý pred pár dňami oslávil 28. narodeniny, má zatiaľ parádnu sezónu, keď pravidelne bojuje v Top10. Síce ho sprevádzalo niekoľko technických problémov, ale tie sa snaží talianska továreň čo najrýchlejšie odstrániť. Jeho tímový kolega Sam Lowes, ktorý premáva prvú sezónu v MotoGP, v súčasnej chvíli zažíva trochu tlak na výsledky, pretože sa v depe MotoGP začali šíriť zvesti, že by ho mohol v tíme niekto nahradiť.

Debutovú sezónu v MotoGP dobre rozbehla továreň KTM, ktorá si v Brne užije taký „warm up“ na domácej GP, ktorá bude hneď víkend potom. Avšak aj do Brna príde veľa ich priaznivcov, ktorí budú mať svoju celú tribúnu. KTM s RC16 veľmi pokročila, keď takmer každý víkend prichádza s technickými novinkami, ktoré sa prejavujú pokrokom vo výsledkoch. KTM má za sebou naviac súkromný test, ktorý prebehol hneď po nemeckej Veľkej cene a kde mohli ďalej pracovať na vývoji.

Rovnako ako je vyrovnaná špička štartového poľa, tak sú vyrovnaní aj satelitní jazdci. Najlepším z nich je nováčik Johann Zarco, ktorý vo svojom domácom preteku vystúpil na stupne víťazov, navyše je často v prednej skupine. Johan je na celkovom 6. mieste s 84 bodmi. Dobrý výkon podáva aj jeho tímový kolega Jonas Folger, ktorý tiež pri svojom domácom preteku oslávil pódium a zatiaľ mu to v premiérovej sezóne v MotoGP ide dobre. Vlani Jonas v Brne oslávil víťazstvo v triede Moto2. Obaja jazdci zároveň cítia, že by mali v Brne zájsť dobré výsledky, pretože českú Grand Prix sponzoruje Monster Energy, ktorý je tiež hlavným sponzorom tímu a budú tu mať veľa vysokých predstaviteľov tejto spoločnosti.

Ďalším z jazdcov, ktorý má na Brno dobré spomienky, je Cal Crutchlow z tímu LCR Honda. Brit tu v minulom mokrom preteku oslávil svoje prvé víťazstvo v Grand Prix, navyše v kráľovskej triede. Tento rok môže podobne ako továrenská dvojica Hondy ťažiť z nedávnych testov, ktorých sa tiež zúčastnil. Počítať musíme aj s Danilom Petruccim, ktorý tento rok niekoľkokrát bojoval vpredu a oslávil stupne víťazov. S tímom Pramac navyše v letnej pauze testoval v domácom Misane. Dobre roztrénovaný prichádza do Českej republiky Jack Miller, ktorý sa cez víkend zúčastnil vytrvalostného preteku Suzuka 8h.

Domáce preteky čakajú Karla Abrahama, ktorého sme tu vlani nevideli kvôli angažmán vo WSBK, ale tento rok je opäť české zastúpenie v kráľovskej triede. Abajo tento rok preteká na Desmosedici GP15.

Moto2

V triede Moto2 je po deviatich pretekoch prvej polovice sezóny vo vedení Franco Morbidelli, ktorý nazbieral 174 bodov, keď niekoľko pretekov vyhral. Talian má navyše náskok 34 bodov na najbližšieho rivala, takže môže mieriť do Brna s pokojom. Na druhom mieste je práve Thomas Lüthi, ktorý by rád čo najviac stiahol stratu, navyše môže využiť nedávnych testov, ktorých sa tu zúčastnil spolu so svojimi tímovými kolegami. Veľmi tesné je to zatiaľ o tretie miesto, kde je Miguel Oliveira so 117 bodmi a len štyri body za ním je Alex Marquez. Obidvaja majú tento rok dobrú formu a môžeme očakávať, že budú opäť v prednej skupine.

Počítať musíme aj s Talianmi Francescom Bagnaiaom a Mattiom Pasinim. Pecce už bol tento rok trikrát na stupňoch víťazov, zatiaľ čo Mattia oslávil v domácom Mugelle pekné víťazstvo, ktoré sa zapísalo do dejín. V minulom roku tu preteky vyhral Jonas Folger, ktorého na stupňoch víťazov doplnili Alex Rins a Sam Lowes, lenže ani jeden z nich v tejto triede už nepreteká, takže je tu nová šanca medzi ostatnými. Tej sa bude snažiť chytiť aj japonský jazdec Takaaki Nakagami, ktorý si stále myslí na vstup do MotoGP. Po dobrom výkone z preteku Suzuka 8h sem mieri Dominique Aegerter, ktorý je tak pekne rozjazdený podobne ako už spomínaný Jack Miller.

V tejto triede po dlhej dobe uvidíme tiež českého zástupcu, ktorým je Karel Haník. Brnenský rodák tu bude štartovať na divokú kartu. S motorkou už sa zoznamoval pri testoch, ktoré tu prebiehali na začiatku júla a teraz sem prichádza tiež po pretekoch v Suzuke.

Držiteľom traťového rekordu je ešte z roku 2014 Tito Rabat, ktorý tu zajazdil čas 2:02,383. Kvalifikačný rekord v minulom roku pokoril Johann Zarco, ktorý tu zajazdil kolo za 2:01,581. Najvyššiu maximálnu rýchlosť tu mal pred piatimi rokmi Pol Espargaro, ktorému namerali rýchlosť 263,2 km/h.

Moto3

V triede Moto3 prichádza na českú Veľkú cenu v priebežnom vedení Joan Mir. Joan má na svojom konte už 165 bodov a náskok 37 bodov, čo je celkom prekvapivé na to, ako je najslabšia trieda Moto3 vyrovnaná. Skôr by sa zdalo, že takýto náskok uvidíme u niekoho v MotoGP, ale je to presne naopak. Joan má vo svojej druhej sezóne v Grand Prix skvelo nakročené k titulu, keď tento rok už päťkrát vyhral. Vlani do Brna prišiel po prvom víťazstve v Rakúsku a v mokrom preteku obsadil ôsme miesto.

Priebežne druhé miesto drží Romano Fenati so 128 bodmi, na ktorého stráca 18 bodov tretí Aron Canet. Romano je držiteľom traťového rekordu, keď tu v roku 2014 zajazdil čas 2:08,064 a zároveň v roku 2015 zajazdil najvyššiu maximálku v hodnote 226 km/h. Kvalifikačný rekord tu v roku 2013 zajazdil Alex Rins, ktorého kolo bolo za 2:07,622.

Za vedúcou trojicou je celkom väčšia medzera, ale bodovo je to veľmi vyrovnané medzi Jorgem Martinom, Fabiom Di Giannantoniom, Johnom McPhee, Marcosom Ramirezom a Andreou Mignem. Môžeme tak čakať, že sa práve títo jazdci stretnú nielen o víťazstvo, ale o každý bod do celkového hodnotenia. John McPhee má na Brno dobré spomienky, pretože tu vlani ešte v sedle Peugeotu prvýkrát vyhral. Podobne to má aj Jorge Martin, ktorý tu vlani svojím druhým miestom oslávil prvé umiestnenie na stupňoch víťazov v Grand Prix. Pódium vlani doplnil Fabio Di Giannantonio, takže aj on na to bude chcieť nadviazať. Uvidíme, ako na tom bude Darryn Binder, ktorý si cez víkend zlomil palec pri tréningu na Supermoto. Avšak robí všetko pre to, aby sa v Brne ukázal.

Podobne ako Karla Abrahama a Karla Hanika čaká domáci pretek Jakuba Kornfeila. Kuba tento rok preteká na výkonovo slabšej motorke, ale znalosť domácej trati by mu mohla pomôcť k lepším výsledkom. Ak ho chcete stretnúť, tak bude mať spolu s ostatnými českými jazdcami autogramiádu vo Vaňkovce a tiež sa zúčastní oficiálnej sprievodnej akcie na priehrade.

Red Bull MotoGP Rookies Cup

Ďalšie preteky tohtoročnej sezóny čakajú jazdcov Red Bull MotoGP Rookies Cupu. Tých o nadchádzajúcom víkende čaká 7. a 8. pretek z celkových 13. V priebežnom vedení je turecký nováčik Can Öncü, ktorý má na svojom konte 107 bodov. Can sem navyše prichádza po dobrom výkone z pretekov Asia Talent Cup. Už tretí rok v tomto šampionáte zažíva šestnásťročný Aleix Viu, ktorý má 93 bodov. Okrem tejto dvojice je tu veľa ďalších jazdcov, ktorí môžu ísť o stupne víťazov. Dobrý výkon podáva dvojča Cana Öncü Deniz, či Japonec Kazuki Masaki. Návrat v Brne prežije jeho krajan Ai Ogura, ktorý mal zlomený lakeť a musel veľa pretekov vynechať.

Uvidíme, v akej kondícii bude Filip Salač. Filip má za sebou ťažké zranenie nohy, ale každý deň sa intenzívne venuje rehabilitácii a skorému návratu do sedla motorky. Filip sa do Brna veľmi teší, ale musí najprv počkať, ako sa k jeho stavu vo štvrtok vyjadria lekári. Je jasné, že by nám podobne ako v Jereze ukázal, že dokáže bojovať o popredné priečky. Spolu s Ogurou kvôli zraneniam prišli o veľa bodov.

ADAC NEC a Junior Cup

Okrem pretekov Red Bull MotoGP Rookies Cupu akciu na trati pri majstrovstvách sveta oživia ešte ďalšie preteky. Ide o preteky ADAC Northern Europe Cup a Junior Cup. Vďaka tomu bude víkendový program naozaj nabitý a nebude núdza o veľa zaujímavých tréningov a pretekov. Ani v týchto pridružených pretekoch nebudú chýbať českí pretekári. Do pretekov ADAC NEC nastúpi Oliver König, Petr Svoboda a Filip Řeháček, do pretekov Junior Cup Patrik Carda, Matyáš Konečný a David Kubáň.

Čo sa týka predpovede počasia, tá sa na víkend každú chvíľu mení. Môžeme očakávať tropické teploty nad 30°C, ale v sobotu večer alebo v nedeľu sa môžu objaviť ojedinelé búrky.

Pokračujte v čítaní v ďalších kapitolách:

nasledujúca kapitola »Priebežné poradie