Moto3 – 3. voľný tréning

Sobotňajší program na Masarykovom okruhu rozbehli pretekári najslabšej triedy Moto3. Dnes panuje o poznanie lepšie počasie, než tomu bolo včera ráno, keď je od rána slnečno, modrá obloha a teplota vzduchu už je 25°C. Trať bola na začiatku tréningu vyhriata už na 29°C. Tréningu a ďalšej akcie na trati sa nezúčastní Jorge Martin, ktorého veľmi bolí zranený členok. Verí, že budúci víkend v Rakúsku to bude lepšie.

Hneď na začiatku tréningu spadol John McPhee, ktorý tu vlani oslávil víťazstvo. Spolu s ním skončil v štrku ešte jeden jazdec a hneď potom spadli spoločne Jules Danilo a Philipp Ottl v tretej zákrute, kedy išlo o pomerne škaredý pád. Jules si po páde držal ľavý lakeť. Začiatok tréningu bol naozaj divoký, keď spadol vo 10. zákrute Nicolò Bulega po škaredom highsidery. Talian potom zamieril do medical centre. Následne spadol hneď v prvej zákrute, Enea Bastianini. A aby toho nebolo málo, spadol v siedmej zákrute Andrea Migne. K množstvu pádov necelú pol hodinu pred koncom pribudol ďalší, keď spadol na predok Ayumu Sasaki.

Vo vedení bol po troch kolách Philipp Ottl, ktorý zajazdil čas 2:08,899. Za neho sa zaradil Andrea Migno so stratou 0,396 s. Na treťom mieste bol so stratou 0,612 s Fabio Di Giannantonio. Ďalej potom boli Ayumu Sasaki a Gabriel Rodrigo. Jakub Kornfeil začal moc pekne, keď zajazdil čas 2:09,974 a zaradil sa na 10. miesto so stratou jednej sekundy.

V polovici tréningu bol vo vedení stále Philipp Ottl s časom z tretieho kola v hodnote 2:08,899. Ani poradie za ním sa nemenilo, keď bol na druhom mieste Andrea Migno a tretí bol Fabio Di Giannantonio. Ďalej potom Ayumu Sasaki, Gabriel Rodrigo, Marcos Ramirez, Livio Lois, Bo Bendsneyder, Romano Fenati a Tony Arbolino. Kuba Kornfeil so svojím časom z tretieho kola klesol na 11. miesto.

Štvrť hodiny pred koncom dobre zajazdil Aron Canet, ktorý sa posunul na 4. miesto. A v tej chvíli prišiel ďalší pád, keď spadol Gabriel Martine-Abrego v poslednej 14. zákrute, ktorý tu premáva na divokú kartu. Pády hŕby jazdcov ďalej pokračovali, keď spadol Tatsuki Suzuki v 10. zákrute a potom v 13. zákrute skončil Niccolò Antonelli.

Najrýchlejšie časy sa samozrejme zachádzali až v úplný záver tréningu. Najlepší výkon predviedol Nicolò Bulega, ktorý sa stihol vrátiť od lekárov, jeho mechanici rýchlo opravili veľmi zničenú motorku a nakoniec zajazdil v poslednom kole najrýchlejšie kolo v hodnote 2:08,773. Na druhom mieste skončil Philipp Ottl, ktorý tu zostal vďaka času z tretieho kola, ktorý zajazdil ešte pred pádom a nakoniec ho nikto za celý tréning neprekonal.

Aron Canet obsadil tretie miesto a na štvrté miesto sa vďaka poslednému kolu dostal Livio Loi, ktorý len o deväť tisícin prekonal Tonyho Arbolina. Joan Mir, ktorý je vo vedení šampionátu, skončil na šiestom mieste. Andrea Migne je siedmy, Romano Fenati ôsmy, Bo Bendsneyder deviaty a Top10 uzavrel Marcos Ramirez. Výborne zašla Maria Herrera, ktorá obsadila 11. miesto so stratou 0,630 s. Kuba Kornfeil svoj čas z úvodu tréningu nezlepšil a obsadil 17. miesto.

Počas tréningu sme videli celkom 14 pádov, čo je pravdepodobne jedno z najvyšších čísel v počte pádov.