MotoGP – Warm Up

Posledný dopoludňajší zahrievací tréning čakal pretekárov kráľovskej triedy MotoGP. Nad Red Bull Ringom je stále polojasno, vzduch mal 18°C a trať 22°C. V boxe Hondy sme mohli vidieť dve motocyklové legendy, keď tu spolu debatovali Sete Gibernau a Mick Doohan. Dnes oslavuje svoje 24. narodeniny Jonas Folger, takže môže oslavovať s Mattiom Pasinim.

Na začiatku tréningu sa vo vedení vystriedalo niekoľko jazdcov, boli tu Jorge Lorenzo, Marc Marquez, ale nakoniec vo svojom štvrtom kole zajazdil Andrea Dovizioso s Ducati čas 1:24,208 a ujal sa vedenia. Marc Marquez bol s Hondou na druhom mieste so stratou 0,112 s a na tretej pozícii sa dostal Aleix Espargaro, ktorý sa svojou Apriliou strácal 0,509 s. Len 13 tisícin sekundy za ním bol Jorge Lorenzo a päticu najlepších uzatváral Maverick Viñales ako najlepší jazdec Yamahy. Pekný výkon podával Pol Espargaro v sedle domácej KTM, ktorý sa zaradil na šieste miesto. Na čele sme tak mali pekný mix rôznych motoriek. Loris Baz tiež nadviazal na včerajší pekný výkon, kedy bol v druhej časti kvalifikácie a teraz sa zaradil na siedme miesto. Valentino Rossi začal na 11. mieste, ale vo svojom 6. kole zašiel oveľa lepšie kolo a dostal sa na 3. miesto. Medzi tým si Andrea Dovizioso vylepšil vedúci čas na 1:24,103. Karel Abraham začal s časom 1:25,220 a zaradil sa na 15. miesto.

V polovici tréningu si Maverick Viñales polepšil, keď poskočil na 2. miesto. Andrea Dovizioso sa rozbehol do ďalšieho rýchleho kola, v prvých troch sektoroch bol v červených číslach, ale nakoniec najazdený náskok stratil v poslednom sektore a čas si nezlepšil. Naopak moc sa tu nedarí Calovi Crutchlowovi, ktorý bol až na 22. mieste. Podobne na tom bol aj Johann Zarco, ktorý bol až na 17. mieste.

Sedem minút pred koncom tréningu spadol v 4. zákrute Jonas Folger, ale nič sa mu nestalo a po páde odišiel nezranený. Na trať sa vrátil až na posledné necelé dve minúty s druhou motorkou. Moc jazdcov počas tréningu nezašlo do boxov. Prvým z nich bol Jorge Lorenzo, ktorý menil zadnú pneumatiku, Valentino Rossi naopak preskočil na druhú motorku pre otestovanie iného nastavenia. V boxoch zastavil aj Cal Crutchlow a ku koncu tréningu aj Andrea Iannone a Karel Abraham.

Čas Andrey Doviziosa štyri minúty pred koncom prekonal len o sedem tisícin sekundy Marc Marquez, keď zajazdil 1:24,096. Lepší čas si zajazdil aj Jorge Lorenzo, ktorý sa zaradil na štvrté miesto so stratou 0,363 s.

Víťazom tréningu je nakoniec Andrea Dovizioso, ktorý sa vrátil do čela tabuľky v predposlednom kole. V tom zajazdil čas 1:24,041 a svoju vedúcu pozíciu si poistil aj výborným posledným kolom, v ktorom ako jediný pokoril hranicu 1:24, keď zajazdil čas 1:23,979. Na druhom mieste skončil Marc Marquez so stratou 0,117 s. Maverick Viñales obsadil 3. pozíciu, keď stratil 0,332 s. Vďaka rýchlemu poslednému kolu sa na štvrté miesto dostal Dani Pedrosa, ktorý len o 0,014 s prekonal Jorgeho Lorenza, ktorý skončil piaty. Valentino Rossi obsadil šiestu pozíciu, siedme miesto udržal Pol Espargaro, ôsmy je Scott Redding vďaka predposlednému kolu, Aleix Espargaro sa tiež udržal v Top10 a skončil deviaty a desiatku najlepších uzavrel Alvaro Bautista. Jeho tímový kolega Karel Abraham zajazdil v poslednom kole svoj najlepší čas, kedy bol rýchly hlavne v poslednom sektore. Dokázal sa ako posledný vojsť do straty jednej sekundy a obsadil 14. miesto.

Na konci tréningu jazdci skúšali prehadzovanie motoriek, čo je vec, ktorá sa tento víkend veľmi riešila, ako ju urobiť bezpečnejšie. U Marca Marqueza skúšali, že mal na zemi vyznačenú „trasu“ príchodu a hore držal mechanik tabuľku s jeho číslom.