Maverick Viñales po dvoch rokoch u Suzuki nahradil v Yamahe Jorge Lorenza, ktorý prestúpil k Ducati. Španiel dominoval zimným testom a vyhral úvodné preteky sezóny v Katare a stal sa tak prvým pretekárom po Caseym Stonerovi, ktorý vyhral pri svojom debute s novým tímom.

Schwantz v ére 500 ccm tvrdo súperil s Waynom Raineym a ich boj vyvrcholil nehodou, ktorá ukončila Raineyho kariéru, a víťazstvom Schwantza v šampionáte v roku 1993. Američan verí, že Viñales a Marquez by mohli napísať svoju vlastnú významnú kapitolu v MotoGP.

Maverick má 22 rokov, Marc 24, obaja sú Španieli a určite je vidieť, že by sa to mohlo vyvinúť do rivality Schwantz vs. Rainey,” povedal Schwantz Autosportu.

Mohlo by to pokračovať šesť alebo osem sezón, a ak budú môcť do týchto bojov zapojiť aj ďalších silných jazdcov, je to presne to, čo tento šport potrebuje.

Viñales získal svoje prvé víťazstvo v kráľovskej triede v Silverstone vlani v septembri. Pripúšťa, že “pracovať na víťazstve je úplne iné” a že prijal tlak, ktorý prichádza s tým, že je favoritom na titul.

Schwantz verí, že má na to, aby z prechodu k Yamahe získal čo najviac. “Myslím, že Maverickovi na krku sedí celkom múdra hlava,” povedal.

A som si istý, že tím mu bude každý víkend znova a znova hovoriť:” Toto pretekanie je o šampionáte, a ak budeme tento víkend trochu mimo, len získaj, čo môžeš. Nezahodí motorku v snahe dostať sa z desiateho miesta na čelo“.

Akonáhle si niekto Viňalesa vezme pod svoje krídla, pokiaľ bude mať mentora, myslím, že sa mu bude dariť. Je to oveľa ťažší boj, keď ste na naozaj konkurencieschopnej motorke, priamo na čele, a víkend čo víkend je na oboch stranách garáže jedna z najrýchlejších motoriek na trati.

Musíte sa snažiť a stále tam byť a pretekať pre šampionát, musíte mať na mysli šampionát. Ak to tak nemáte, musíte sa to naučiť. Ale Maverick je pevný vo svojich zásadách, takže dúfam, že dokáže to, čo si všetci myslíme, že môže dokázať.