Rossi získal svoj posledný titul majstra sveta v kráľovskej triede v roku 2009, ale jeho výkon sa po návrate od Ducati k Yamahe v roku 2013 každý rok zlepšoval.

V minulom roku vyhral štyri preteky a až do konca viedol šampionát. Nakoniec ho o päť bodov prekonal jeho tímový kolega Jorge Lorenzo. Tento rok urobil ďalší krok vpred, vyhral dve z prvých siedmich Grand Prix a v Mugelle bojoval o vedenie, než ho zradil motor. Jorge Lorenzo získal tri víťazstvá a vedúci jazdec šampionátu Marc Marquez ďalšie dve.

Taliansky pretekár nepotvrdzuje názor, že bol v najlepšej forme svojej kariéry. Dôležité je byť silný a rýchly v nedeľu popoludní o dvoch,“ povedal Rossi. To je to, na čo myslím celú svoju kariéru. Vlani som bojoval o šampionát do posledných pretekov, ale niekedy som v pretekoch nebol tak rýchly ako Lorenzo a Marquez. Tento rok to vyzerá, že som silnejší, aj keď sa zdá, že mám menej bodov. Je to dobrý moment, mám rád svoju motorku, Yamaha je veľmi konkurencieschopná, veľa rád mám pneumatiky Michelin, pretože na tých som vyrastal, takže ich dobre poznám. „

valentino-rossi-movistar-yamaha-assen-motogp-2016

Marc Márquez má desaťbodový náskok na Lorenza, Rossi na treťom mieste stráca ďalších dvanásť bodov na svojho tímového kolegu. Obom jazdcom Yamahy sa nepodarilo dokončiť dva preteky a Rossi verí, že s nastupujúcou formou Suzuki a Ducati bude boj o body ťažší. Myslím, že tento šampionát sa každými pretekmi stane otvorenejší, zložitejší na pochopenie a zaujímavejší,“ povedal.

Myslím, že sme na rovnakej úrovni, veľmi rýchli ako Marquez a Lorenzo, ale zároveň aj Pedrosa, Viñales a Iannone sú veľmi silní. Na pretekárskej dráhe to bude veľmi dôležité, niekedy je lepší náš motocykel, niekedy Honda, niekedy sú rýchlejší iní jazdci. Ale je tu ešte jedenásť pretekov, takže dôležité je pracovať a snažiť sa na maximum. „

Druhým najskúsenejším jazdcom na rošte je Dani Pedrosa, ktorý proti Rossimu pretekal od svojho vstupu do MotoGP v roku 2006. Ten uznáva, že aj keď je Rossiho súčasná forma pôsobivá, v dobe keď vyhrával tituly, bola jeho konzistencia na inej úrovni. Myslím, že teraz preteká super, najmä, keď musíte rok čo rok hľadať motiváciu, čo veci sťažuje,“ povedal Pedrosa. Ale myslím, že keď som proti nemu pretekal v rokoch 2008 a 2009, bol naozaj silný každý víkend, čo je teraz trochu iné. Teraz je niektorú nedeľu rýchly, inú nie, ale ako som hovoril, je to veľmi tvrdý súper.