V nedeľných pretekoch v Mugelle Rossi bojoval so svojim tímovým kolegom a neskorším víťazom pretekov Jorge Lorenzom, pričom dvojicu po ôsmich kolách delilo len 0,135 s.

Ale Rossiho preteky a nádej na vysnené víťazstvo v domácej Grand Prix skončili v deviatom kole, kedy zlyhal motor jeho M1.

Išlo o druhé zlyhanie motora Yamahy toho dňa. Lorenzovi sa to stalo v záverečných 90 sekundách ranného warm upu.

Lorenzo teraz v šampionáte vedie pred Marcom Marquezom o desať bodov a pred Rossim o 37 a Talian cíti, že zatiaľčo všetci traja jazdci v pretekoch havarovali, jeho nedokončené preteky kvôli mechanickej poruche ho odsunuli do pozadia.

„Tento rok som rýchlejší, som konkurencieschopnejší,“ porovnáva Rossi rok 2015, kedy skončil v šampionáte druhý za Lorenzom.

„Aj v tréningu som vždy silnejší, ale bohužiaľ som spravil chybu v Austine, ale v týchto šiestich pretekoch ju spravili aj Lorenzo a Marquez. Ale bohužiaľ toto je veľmi vážne.

K poslednej poruche mojej motorky v pretekoch prišlo v Misane 2007, to znamená, že je to deväť rokov a je to vážne. Ale môže sa to stať.

Myslím, že s obomi motormi bolo niečo zlé, ale rozdiel je v tom, že Lorenzovi sa to stalo vo warm upe a mne v pretekoch. Je to tak ako to je. Nemôžete robiť nič, môžete byť len zúfalý a zároveň si musíte vziať z víkendu to dobré a skúsiť to znovu.“

Rossiho útechou môže byť jeho tempo a to, že bojoval s Lorenzom v pretekoch, v ktorých Španiel pred dvanástimi mesiacmi dominoval, keď zvíťazil a na tretieho Rossiho si vyjazdil náskok 6,661 s.

„Je to veľká škoda aj pre šampionát, pretože som získal nulu a Lorenzo a Marquez boli prvý a druhý, takže rozdiel na prvé miesto je teraz 37 bodov,“ povedal.

„Je to veľmi zlé, je to dosť veľký rozdiel, ale dobré je, že som bol rýchly, že som bol silný. V pretekoch som bol veľmi, veľmi rýchly.

To je to najdôležitejšie a bol som pripravený bojovať o víťazstvo. Teraz len musíme počkať do Barcelony a skúsiť to znovu.“