Patrik Carda / Filip Řeháček / Alexandra Pelikánová

Juniorský pretekársky tím brnenského okruhu zažil na víkendovej Jarnej cene Brna nečakane podarenú premiéru. Prvé ostré preteky na veľkej trati absolvovali traja odchovanci Malminibike akadémie Masarykovho okruhu a svojimi výsledkami jednoznačne preukázali svoje kvality a v krutých poveternostných podmienkach dokázali získať prvé pódiové umiestnenie. Po prvom spoločne strávenom víkende v jednom pretekárskom boxe sa teraz jazdci rozbehnú reprezentovať Masarykov okruh do prestížnych juniorských šampionátov naprieč celou Európou.

Patrik Carda (Šuli #58)

Len trinásťročný Patrik absolvoval na svojej KTM oba preteky v kategórii Stock300. Po slušnom sobotňajšom výkone na mokrej trati prišiel so stratou iba troch sekúnd na pódiové umiestnenie pre celkové piate miesto. Tento skvelý vstup do sezóny však ešte len predznamenal nedeľný obrovský úspech. Po výbornom štarte a vyrovnanej koncentrovanej jazde sa Šuli dokázal dostať na tretiu pozíciu, ktorú udržal až do cieľovej rovinky aj pred oveľa skúsenejšími jazdcami. Na pódiu potom zaslúžene prebral bronzový pohár.

“Keď sme pred víkendom sledovali počasie, museli sme sa smiať. Vyzeralo to skôr, že budeme jazdiť na saniach. Snažil som sa na tú zimu skôr nemyslieť. Keď som po sobotňajších pretekoch videl, že mi na pódium veľa nechýba, povedal som si, že by som to mohol v nedeľu skúsiť dotiahnuť až tam. A podarilo sa to! “Povedal s pokojným úsmevom Patrik. Zároveň však už vážnejšie dodal: “Som fakt veľmi rád, hlavne kvôli ockovi, ktorý pre mňa robí prvé posledné a kvôli všetkým, ktorí mi dnes fandili. Bola tu za mnou mamka, brat, babička a vlastne skoro všetci členovia našej rodiny. “

Filip Řeháček #33

Z pohľadu pódiových umiestnení bol z trojice jazdcov JRT najúspešnejší štrnásťročný Filip, ktorý naskočil do oboch pretekov v kategórii Moto3. Vzhľadom k účasti Filipa Salača (jediný český zástupca v Red Bull Rookies Cupe – pozn. Red.) sa príliš nedalo pomýšľať na prvú priečku, avšak na tých ostatných zostali šance otvorené a Filip sa ich chytil veľmi dobre. V sobotu vo svojej premiére vybojoval tretie miesto a v nedeľu dokonca prebral pohár za druhú priečku.

“Som nadšený. V sobotu sme išli na vode a mohlo to dopadnúť akokoľvek. V nedeľu zase bola hrozná zima. Štartoval som z prvého radu a veľmi som si to užil. V závere sa mi podarilo predbehnúť aj Švédku Johannu Innerfors a to sme asi nikto nečakali. Poháre si vystavím doma k tým ostatným a už sa budem sústrediť na ďalšie preteky, “vysvetlil brnenský jazdec.

Alexandra Pelikánová (Saša #2)

Sedemnásťročná okruhová princezná Alexandra sa svojej úlohy zhostila výborne. Nepriaznivé poveternostné podmienky jej nedovolili odštartovať do sobotňajších pretekov. V tých nedeľňajších však už nechýbala. Blonďavá kráska sa po celú dobu pretekov preťahovala o pozície s jazdcami na silnejších strojoch a zbierala tak prvé cenné pretekárske skúsenosti. Svoj motocykel Yamaha R3 priviezla do cieľa na piatom mieste.

“Bola to pre mňa skvelá skúsenosť. Na štarte som bola mierne nervózna, ale to je asi normálne. Potom už som sa snažila sústrediť hlavne na svoju jazdu a na súboje s jazdcami, ktorí mali silnejšie motocykle, ale zase na tom napríklad boli horšie technicky. S výsledkom som spokojná aj s ohľadom na to, že sme sa rozhodli nenastúpiť do sobotňajších mokrých pretekov, “poznamenala bezprostredne po pretekoch Alexandra.

Sezóna sa ešte len rozbieha

Patrika aj Filipa čakajú ďalšie preteky už tento víkend. Obidvaja odídu do holandského Assenu, kde sa zúčastnia prvých pretekov vo svojich šampionátoch. V prípade Patrika ide o ADAC KTM Junior Cup. Filip sa bude o prvé body biť v seriáli ADAC Northern European Cup. Obidva seriály sú vo svojom prvom kole doplnkovými preteky Majstrovstiev sveta superbikov.

  “Sme na chlapcov hrdí a tešíme sa, že sa im podarí zajazdiť ďalšie dobré výsledky. Na sezónu sú dobre pripravení fyzicky i psychicky. Sme radi, že sa naši jazdci prezentujú takto dobrými výkonmi. Jasne to ukazuje, že cesta, ktorú sme s deťmi v akadémii nastúpili, je tá správna, “dodáva šéftréner brnenskej Malminibike akadémie Petr Klug.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Richard Sedlák