Slávna Dakarská rally v budúcom roku oslávi štyridsiatku a súčasne tiež desať rokov v Južnej Amerike, a tak v rámci Dakar Tour dorazil do Prahy sám Marc Coma, aby jazdcom aj médiám chystaný ročník 2018 predstavil. V samotnom úvode samozrejme nemohol chýbať akčný zostrih tohto ročníka ako upútavka na Dakar 2018 a tiež zhrnutie Dakaru 2017. V ňom si Marc Coma okrem iného pochvaľoval, že rok 2017 bol veľmi úspešný, keď sa na štart postavilo vyše 500 pretekárov

Dream. Dare. Live it. – Dakar 2018

A my pre osvieženie pamäti pridávame dva zostrihy toho najlepšieho z motoriek a štvorkoliek.

Dakar 2017 – Motocykle

Dakar 2017 – Quad

Dakar je výzvou už od roku 1979 a je druhou najväčšou motoristickou udalosťou na svete. Poďme sa pozrieť na niektoré zaujímavé čísla.

Nakoľko sa predstavenie konalo v hlavnom meste Českej republiky,tak sa počas rekapitulácie tohto ročníku dostalo aj na českých hrdinov – pretekárov. Z 6 motoriek, 3 quadov, 1 auta a 4 kamiónov dorazilo do cieľa 5 motoriek, 1 quad, 1 auto a 3 kamióny – teda úspešnosť 71%.

Vybraní jazdci tiež dostali slovo. V prípade Ondreja Klymčiwa bol spomenutý rok 2015, kde štartoval zo 160. miesta a do cieľa došiel dvadsiaty, čím je najlepším nováčikom a samozrejme mu bola položená otázka ohľadom ročníka 2018 …

Vždy vysmiati Ondra Klymčiw

Ondřej Klymčiw

„Tak, mojou krátku kariéru poznáte všetci, prvý rok dopadol veľmi dobre. Rok 2016 nedopadol úplne dobre, na druhú stranu to bola obrovská škola a ponaučenie. Minuloročný Dakar bol pre mňa jedným slovom skvelý, trate boli super a počasie [smiech] vyhovovalo, takže dúfam, že v tomto duchu bude aj Dakar 2018 a pevne verím, že Marc (Coma) a jeho tím pripraví veľmi ťažké trate.“

Z českých štvorkolkárov došiel ako jediný Zdeněk Tůma, a to pri svojom prvom štarte, takže bol ďalším respondentom.

Zdeněk Tůma

Zdeněk Tůma

„Určite som rád, že keď som bol ako nováčik na Dakare, že som sa dostal do cieľa, že ho došiel. Dakar mi dal veľa v tom, že som sa vlastne naučil v tom teréne riešiť veľa problémov, čo človek nemôže nikde natrénovať a takéto dlhé preteky som išiel prvýkrát a zistil som, že na ne mám a že ich viem zvládnuť. „Na doplňujúcu otázku, či Zdeňka uvidíme na Dakare aj v budúcom roku znovu, odpovedal: „Uvidíme, snažím sa pripraviť. Samozrejme s Pepom Macháčkom, pretože ideme na rovnakých strojoch, ale uvidíme, ako sa to podarí.

A samozrejme nemohol chýbať ani Pepa Macháček, ktorý bol hneď v úvode opýtaný, koľko už išiel Dakarov a koľko ich vyhral.

Josef Macháček

Josef Macháček

„Absolvoval som 14 Dakarov, vyhral som päťkrát, ale bohužiaľ teraz asi začína tá etapa, kedy nebudem dochádzať.“ Na čo sála reagoval výbuchom smiechu. Všetci ale moc dobre vieme, že Pepa je legendou a tento rok to bohužiaľ nevyšlo podľa predstáv. „K šesťdesiatim rokom som si chcel nadeliť Dakar na štvorkolke a bohužiaľ to dopadlo haváriou, ale kto chce byť niekde vpredu, tak sa mu stane, že havaruje. Som mesiac po operácii ramena, tak uvidíme, ako sa to zahojí a keď budem v poriadku, tak sa určite Dakaru zúčastním.

Trasa: Opäť Peru po piatich rokoch

Pre svoj 40. ročník, ktorý bude zároveň 10. ročníkom na juhoamerickom kontinente, sa Dakar vráti k Tichému oceánu a hlavne k peruánskym dunám, s ktorými sa piloti a ich posádky budú biť po niekoľkých dňoch, kedy si budú užívať v hlavnom meste Peru Lime . Preteky potom budú pokračovať v Bolívii, kde tiež prebehne odpočinkový deň v nabitej atmosfére La Paz. V zmysle nadšenia a dobrosrdečnosti si argentínsky aficionados (fanúšikovia – pozn. redakcie) nezadajú so svojimi susedmi, hlavne v Córdobe, ktorá sa prvýkrát v histórii teraz stane miestom zakončenia celých pretekov.

Peru

Peru, toto epicentrum španielskej koloniálnej moci a expanzie v 16. storočí, zostáva i napriek odtrhnutí Bolívie (pôvodne označovanej za Horné Peru) v roku 1825 treťou najväčšou krajinou juhoamerického kontinentu. Vzácnosť zrážok udržuje niektoré oblasti krajiny úplne opustené, ako Dakar už zistil v rokoch 2012 a 2013. Keď Dakar v Peru končil prvýkrát, len tí najsilnejší vo vtedajšom ročníku úspešne dorazili na stupne víťazov v Lime. V nasledujúcom roku sa peruánski fanúšikovia dočkali požehnania v podobe víťazstva ich krajana Ignacia Flores v prvej etape v Piscu v kategórii štvorkoliek. Pri svojom návrate na mapu Dakaru sa táto krajina pochváli väčším zastúpením vpretekoch, ktoré budú určite stáť na Nicolasovi Fuchs, ktorý pri svojom prvom štarte v minulom roku skončil 12. v kategórii osobných automobilov.

Lima
Hlavné mesto Peru je piatym najväčším mestom Latinskej Ameriky. Vyniká najmä budovami svojho historického centra, ktoré je zaradené do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. V tomto Meste kráľov boli posádky, ktoré dokončili Dakar v roku 2012, oslepené atmosférou Plaza de Armas, kam sa napumpovalo milión divákov. Aficionados sa tiež dostavili vo veľkom počte na nábrežie Magdalena ako „prísny sudcovi“ pretekov v roku 2013 a k prvým stupňom víťazov v Chorillos. Teraz si môžu do svojich diárov zapísať nový dátum.

Bolívie

Okrem svojich obvyklých návštevníkov privítala v roku 2014 Bilívia prvýkrát aj pretekárov Dakaru, ktorým predstavila svoje drahocenné soľnaté planiny Salar de Uyuni, najväčšej soľnej púšte na svete. V roku 2015 si posádky užili jedinečného privítania, ktoré si obyvatelia Bolívie vyhradili špeciálne pre rallye a predviedli znovu vo chvíli, keď sa celý bivak po presune chystal usadiť v Uyuni v roku 2016. V rámci ročníka 2017 boli miestni fanúšikovia odmenení za svoju priazeň a povzbudzovanie pretekárov v Tupiza etapovým víťazstvom svojho tradičného zástupcu v kategórii štvorkoliek Waltera Nosiglia. Pobyt na náhorných rovinách Altiplano, konštantné extrémne poveternostné podmienky, poriadne zamiešal dakarským poradím. Aj v roku 2018 budú posádky objavovať adoptívnu zem  Simona Bolivara, osloboditeľa kontinentu.

La Paz
Správa krajiny je rozdelená medzi dve hlavné mestá, kedy Sucre hostí najvyšší súd krajiny. La Pazmá so svojou nadmorskou výškou 3 600 m n. M. Výsada najvyššie položeného hlavného mesta na svete, kde sa napríklad voda varí už pri 87°C! V tejto atmosfére vzácnej na kyslík na jednom z nedávnych ročníkov rallye urobila na dakarských súťažiacich obrovský dojem energie a nadšenia miestnych obyvateľov, ktorí ich prišli podporiť počas odpočinkového dňa.

Argentina

Argentínčania si už mnohokrát užili veľkých chvíľ radosti z úspechu svojich pretekárov, ktorí ich krajinu na Dakare zastupovali. Patronelliho sága im dala rad príležitostí k radostnému skandovaniu vďaka piatim trofejam získaným v kategórii štvorkoliek Marcosom a Alejandrom v rokoch 2010 až 2016 … Modrobiele farby krajiny tiež úspešne obhajuje v kategórii osobných automobilov Orlando Terranova, ktorý sa pravidelne objavuje na stupňoch víťazov a v minulom roku skončil šiesty. Argentína preukazuje svoju všestrannosť tiež predstavením mladých jazdcov, ako sú Kevin Benavides (4. v roku 2016) a teraz Franco Caim (8. v roku 2017) na jednej strane, a na druhej strane úspešným prechodom Federico Villagra do kategórie truckov, kde skončil v roku 2016 tretí a v nasledujúcom roku 2017 štvrtý. Teraz pomýšľa na najvyšší titul…

Cordoba
Toto druhé najväčšie mesto Argentíny je súčasne jedným zo stredísk intelektuálneho a kultúrneho života. Za svoju dynamickú atmosféru vďačí sčasti svojej mladej študentskej populácií, ktorá tvorí 12% obyvateľov mesta, čo je jedno z najvyšších percent na svete. A z ďalšej časti milovníkom rallye, lebo je domovom jedného z najprestížnejších pretekov svetového šampionátu. V srdciach divákov zanechal trvalú spomienku Carlos Sainz a naopak pre Sébastiena Loeba to bolo jedno z jeho najobľúbenejších dejísk (nie je divu, keď vyhral 8-krát za sebou, v rokoch 2005 až 2013!). A to aj napriek tomu, že tu v roku 2017 v predposlednej etape Dakare stratil všetky šance na víťazstvo!

Étienne Lavigne – riaditel rally Dakar

„Hlavnou hodnotou Dakaru je, že je miestom stretávania pretekárov, ktorí prepadli čaru rallye a objavovaniu krajín, ktorými tieto preteky prechádzajú. Naše stretnutie s Peru zanechalo nezmazateľné spomienky na zázraky prírody a vzrušenie zo súťaženia. Majestátne púštne duny v Ica, priazeň a zápal fanúšikov v Lime a na ďalších miestach a osviežujúcu chuť tradičného peruánskeho nápoja pisco sour, to všetko zanechalo v súťažiacich svoju stopu. Päť rokov po našej poslednej návšteve v krajine Inkov sa radosť z opätovného stretnutia prejavuje na každom kroku. Zemepis patrí stále k najsilnejším stránkam Dakaru.

Štyridsiaty ročník rallye popustí uzdu fantázii pri zostavovaní pretekárskeho menu z rôznych končín tejto časti sveta pre nadchádzajúce januárové preteky. Po prekonaní vôd Pacifiku a piesočného mora na štarte pretekov je pre pretekárov pripravená andská trilógia s celou svojou rozmanitosťou. Bolívijská časť pretekov využije všetky stránky krajiny okolo jazera Titicaca, a po odpočinkovom dni v La Paz je nachystaná trasa pred Altiplano úplne odlišného charakteru. Kurz Dakaru 2018 potom zavedie súťažiacich na miesta pre túto rallye typickú, kedy sa scénografie pre preteky ujme tradične Argentína so svojim rozľahlým a rozmanitým terénom. Mnoho pretekárov už teraz považuje Cordobu za hrozivý vrchol, ktorý musí zdolať. A aj miesto pre záverečné udeľovanie cien víťazom je umiestnené v krajine, ktorá sa pre Dakar dokonale hodí.“